CORNROWS NEDİR ?

İşlem yapılabilmesi için saçınızın en az 8 cm olması gerekiyor. Kullanım süresi ortalama 1 ila 4 hafta arasıdır. Kullanım süresi yapılan örgünün sayısına göre değişiklik gösterebilir. İstenilen renk ya da renklerde yapılabilir. Cornrows uygulamasını birlikte tasarlayabilir ve farklı modeller yaratabiliriz. Kullanım açısından çok rahat bir modeldir. İnce, kalın ve standart olarak 3 seçenek uygulanabilir. Yıkama işlemi yaparken kremsiz şampuan ve banyo lifi kullanarak dipleri hafif hareketlerle yıkayabilirsiniz. Kullanım süresi bittiğinde ya da çıkarmak istediğinizde uçlardan kesip kolaylıkla örgüleri açabilirsiniz. Kullanılan saçlar insan sağlığına hiçbir zararı olmayan bütün testlerden ve bakanlık onayından geçmiş kanserojen içermeyen en iyi kalite saçlardır. İşlem tamamen el işçiliği ile yapılıyor, herhangi bir kimyasal kullanılmıyor.

BOOK NOW

Cornrows ek saç kullanmadan işlem yapılır mı ?

Cornrows ek saç kullanmadan işlem yapılmaz.Çünkü gerçek saç örüldüğünde   1-2 günde yağlanıp bozulacaktır.Bu nedenle gerçek saç yapısına en yakın %100 kanekalaon saç kullanılarak yapılır ve kullanım süresi 1 ila 4 hafta arasıdır.

Can I open my hair before it expires?

Cornrows  kullanım süresi dolmadan istediğiniz zaman açtırabilirsiniz.Kullanım süresinden fazla kullananlar olabiliyor bu durum da saçlar rastalaşabilir ve açma aşamasında canınız acıyabilir.Bu sebeple bizim önerdiğimiz en sağlıklı süre 1 ile 4 hafta arasıdır.

Cornrows koku yapar mı ?

When you follow the instructions for use, the hair will never smell, you need to pay attention to the washing stage. Dilute the shampoo and distribute the foam evenly all over the hair, especially the bottoms should foam abundantly, wait for 1-2 minutes and rinse with plenty of water. You can dry it without holding it steady.

Cornrows ek saç nasıl takılıyor?

It is completely handcrafted and worn with natural hair using professional techniques without using chemicals.

How should I wash my hair?

You can thoroughly foam the fiber you use and then wash it by making a light buffer without rubbing it too much on the hair roots. 

Which shampoo should I use?

We recommend that you continue to use your own shampoo.

PREFER US

EASY TRANSPORTATION

Located in the center of Kadıköy, there is a parking lot opposite our hall, where you can park your car comfortably. In addition, with its central location, it is within walking distance of all public transport stops.

QUICK APPOINTMENT

Our services, which start just in time with the Fast Appointment system, aim to provide a fast and careful service to our valued customers. Please do not forget to make an appointment before coming.

HYGIENE MEASURES

In our workplace, all necessary hygienic rules are applied in accordance with the regulations of the Turkish Ministry of Health. Two days a week, disinfection studies are carried out specifically against the Covid-19 epidemic.